Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız 10 Çarpıcı Film

Dizi Sözleri, Dizi Replikleri, Film Sözleri, Film Replikleri

Çarpıcı sahneleriyle ve hikayeleriyle dikkat çeken filmler. İzledikten sonrada uzun süre kendinize gelememenize neden olacak. Bu filmlerin sonu tahmin edilemiyor. Çarpıcı film, sonu tahmin edilemeyen filmler, etkisinden çıkılamayan filmler.

10. Bir Rüya İçin Ağıt / Requiem for a Dream (2000) | IMDb 8.4

Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız 10 Çarpıcı Film

Sara Goldfarb, tv bağımlısı dul bir kadındır. Oğlu Harry ise kız arkadaşı Marion ve uyuşturucu dağıtıcısı Tyrone’la takılan madde bağımlısı bir çocuktur. Sara, bir tv şovuna çıkmaya hak kazanır ve çok heyecanlıdır. Ödül olan kırmızı elbiseye girebilmek için kilo vermeye çalışır ve diyet haplarından kullanmaya başlar. Diğer yandan Harry ve arkadaşları, hiç durmadan eroin ve kokain kullanmaya devam etmektedirler. Bu bağımlılıklar zamanla aileyi bir felakete sürükleyecektir.

9. Akıl Defteri / Memento (2000) | IMDb 8.5

Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız 10 Çarpıcı Film

Leonard Shelby, pahalı takım elbiseler giyer, son model bir Jaguar kullanır; bunun yanında ucuz, tanınmamış motellerde konaklar ve ödemelerini hep nakit parayla gerçekleştirir. Başarılı bir iş adamı görüntüsündedir… Ancak Leonard’ın tek işi intikam almaktır; karısının ırzına geçip öldüren adamın peşindedir. Şüpheleri polis tarafından dikkate alınmayan Leonard’ın yaşamındaki tek mücadelesi, adalet arayışı uzerine kurulmuştur. Katili belirlemesinde ise büyük bir zorlukla karşı karşıyadır. Leonard’ın nadir görülen, tedavisi olmayan bir hafıza kaybı hastalığı vardır. “Kaza” oncesi olayları tüm ayrıntılarına kadar hatırlayabilen Leonard, 15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını, nereye gittiğini ve neden gittiğini bilememektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  Hayaller Diyarı Replikleri

8. Köstebek / The Departed (2006) | IMDb 8.5

Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız 10 Çarpıcı Film

Yıllarca özel bir eğitimle polis teşkilatında yetiştirilip mafyanın içerisine sızan polis memurları mafyanın iç yapısını öğrenip muhbirlik yaparken mafyada da durum farklı değildir. Mafya da kendi yetiştirdiği özel yeteneklere sahip gençleri bir şekilde polis teşkilatında yer alan köstebekler haline getirir. Bu döngü başarılı bir şekilde devam ederken bir anda iki taraf da kendi idareleri içinde yer alan iki farklı köstebek olduğunu fark ederler. Şimdi iki tarafın da tek amacı kendi teşkilatında yer alan köstebeği bulup cezalandırmak olacaktır.

7. Prestij / The Prestige (2006) | IMDb 8.5

Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız 10 Çarpıcı Film

Bu beklenmedik dönüşlerle dolu gizemli öyküde, Viktorya Devri’nde iki sahne sihirbazı, giderek şiddetlenen bir savaşa ve birbirlerinin mesleki sırlarını ortaya çıkartmak için doymaz bir susuzluğa dönüşen güçlü bir rekabete girişiyorlar. Bu iki görkemli adamın cüreti tutkuya, şovmenliği bilime ve hırsı dostluğa kırdırmalarının sonuçları tehlikeli, ölümcül ve hileli oluyor.

6. Piyanist / The Pianist (2002) | IMDb 8.5

Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız 10 Çarpıcı Film

Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşındaydı. Polonya’nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biriydi. Luftwaffe’de radyo istasyonu bombalandığında Chopin’in C minor Nocturne’nü çalıyordu. Fakat tüm Yahudiler gibi o ve ailesi de evlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüştü. Etkisinden çıkamayacağınız çarpıcı film listemizin favorisi olan Piyanist’i mutlaka izleyin.

5. Ateş Böceklerinin Mezarı / Hotaru no haka (1988) | IMDb 8.5

Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız 10 Çarpıcı Film

II. Dünya Savaşı henüz sona ermiş ardından Japonya onur kırıcı bir şekilde teslim olmaya zorlanmıştır. Aynı günlerde Seita isimli delikanlı bir tren istasyonunda yere uzanmış son nefesini vermektedir. Seita yaşadıklarını hatırlar. O ve küçük kardeşi Setsuko, savaş başladığında Kobe’de yaşamaktadırlar. Fakat anneleri Amerikan bombardımanında öldüğünden ve babaları da donanmada denizci olduğu için teyzelerinin yanına gönderilirler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  Şahane Hayat Replikleri

4. Geçmişin Gölgesinde / American History X (1998) | IMDb 8.6

Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız 10 Çarpıcı Film

Derek Vinyard, odasında ve göğsünde Nazi amblemi bulunan; zenci düşmanı bir Nazi’dir. Zenciler tarafından öldürülen babası yüzünden nefreti dizginlenemeyen Derek, bir gece hayatını tümüyle değiştirecek olan bir suç işler. Derek Vinyard, artık bir katildir ve hapishaneye gönderilir. Hapishane ortamında Derek’in bilmediği kurallar geçmektedir ve genç adam şimdi bıçak sırtındadır.

3. Canım Kardeşim (1973) | IMDb 8.6

Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız 10 Çarpıcı Film

Küçük Kahraman, ağabeyi ve ağabeyinin sadık arkadaşı Halit, birlikte yoksul ama neşeli bir hayat sürdürmektedir. Devamlı bir işleri olmayan ve günlerini daha çok aylaklıkla geçiren bu ikilinin tek amacı Küçük Kahramanın okuması ve hayatını kurtarmasıdır. Ancak parasızlığa rağmen keyifli bir hayat geçiren bu küçük ailenin mutluluğu öğretmenin Kahramanla ilgili bir gerçeği ortaya çıkarmasıyla son bulur. Çarpıcı film listesi arasında hem ağlayacağınız hem de güleceğiniz nadir filmlerden biridir.

2. Tanrıkent / Cidade de Deus (2002) | IMDb 8.7

Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız 10 Çarpıcı Film

Rocket ve Küçük Ze, Tanrıkent’te yaşayan iki gençtir. Suç dünyasında kendine bir yer edinebilecek zihniyete ve fiziksel güçe sahip olmayan Rocket, çocukluğundan beri bir fotoğrafçı olma hayalleri kurmaktadır, ancak fotoğraf makinesi alacak parası yoktur. Küçük Ze ise Rocket’ın tam tersine çocukluğundan beri suça yatkın bir görünüş sergilemektedir; acımasız, akıllı ve hırslıdır. Küçük bir genelev soygunu sırasında öldürmenin de ‘tadını’ alan Ze’nin iştahı gün geçtikçe daha da artar.

1. Schindler’in Listesi / Schindler’s List (1993) | IMDb 8.9

Uzun Süre Etkisinden Çıkamayacağınız 10 Çarpıcı Film

2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya’sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar. Ardından bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. Daha sonra ilerleyen zamanda Yahudiler’in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  Kelebeğin Rüyası Replikleri

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir