Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

Dizi Sözleri, Dizi Replikleri, Film Sözleri, Film Replikleri

Gelmiş geçmiş en iyi 14 hapishane filmi listesini sizler için hazırladık. Listedeki filmlerin tamamı IMDB geri bildirimlerine göre hazırlanmıştır. 14 hapishane filmlerinin bulunduğu listeyi mutlaka not alın.

14- Cool Hand Luke – 1967 [IMDB PUANI:8.2]

Aslında film daha çok Paul Newman’ ın canlandırdığı ‘Luke‘ karakteri üzerine yoğunlaşıyor. Hapishaneden kaçmak, yakalanmak, suç işlemek.. Bunlar biraz daha ikinci planda kalıyor Luke’ un yanında.

Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

Onun bunları neden yaptığını, neyin buna sebep olduğunu, bu kadar umursamaz oluşunun sebeplerini merak ediyorsunuz.

13- Starred Up – 2013 [IMDB PUANI:7.4]

Ödüllü psikoterapist Jonathan Asser’in kaleminden beyaz perdeye uyarlanan Yüksek Risk, A Prophet / Yeraltı Peygamberi’nden sonra çekilen en iyi hapishane filmi olarak görülüyor.

Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

Sahiden de, insanın gözünü kırpmadan izlediği, sarsıcı ve hiç beklenmedik olayların ardı ardına geliştiği bu filmde, genç mahkûm Eric’in öyküsünü izliyoruz.

12- Carandiru – 2003 [IMDB PUANI:7.6]

Carandiru, içinde yaklaşık 8000 mahkum barındırmaktadır. Brezilya Sao Paulo Hapishanesi’nde 1992 Ekim’inde gerçekleşen bir isyanın öyküsünü beyaz perdeye taşıyor.

Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

Babenco, bir isyan olarak başlayıp bir katliama dönüşen olayı (‘9. Koğuş Katliamı’), öykünün merkezine AIDS’le mücadele için hapishaneye gelen, idealist bir doktor karakterini koyarak işlemeyi tercih etmiş. Zamanla hapishanedeki farklı grupların saygısını kazanan doktor, hızla gelişen olaylar karşısında çaresiz kalıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  Psikoloji Bozan Filmler

11- Escape From Alcatraz [IMDB PUANI:7.6] – 1979

Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

Kaçılması imkansız olan ünlü Alcatraz Hapisanesinden kaçmaya çalışan üç mahkum. Hatta bu kaçış planını mükemmel hazırlayan banka soyguncusu Morris’in (Eastwood) gerçek olduğu söylenen öyküsü.

10- Law Abiding Citizen – 2009 [IMDB PUANI:7.4]

Başrollerini ünlü oyuncular Gerard Butler ve Jamie Foxx‘ın paylaştığı Law Abiding Citizen gerilim/aksiyon türünde bir yapım. Filmin konusundan kısaca bahsedecek olursak; Clyde Shelton (Butler) eşi ve çocuğu ile mutlu bir hayat süren bir adamdır. Bir gün iki saldırgan Shelton‘ın evine gelir ve onun gözleri önünde eşi ve çocuğunu öldürür.

Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

Avukat Nick Rice (Foxx) saldırganlarla bir anlaşma yapmıştır. Mahkeme saldırganlardan birini ölüm cezasına çarptırırken diğerine çok az bir ceza verir. Karardan hiç memnun olmayan Shelton adaleti kendi elleriyle uygulamaya karar verir.

9- The Last Castle – 2001 [IMDB PUANI:6.9]

Hayatı başarılarla dolu bir general, savaş sırasında verdiği yanlış emirle komutasındaki askerlerin bir kısmını kaybetmiştir. Bu sebeple yargılandığı askeri mahkeme tarafından hapis cezası alır. Askeri ceza evindeki mahkumlar arasında rütbesi en yüksek asker olduğundan oldukça dikkat çeker.

Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

Mahkumlara karşı kötü muamele gösteren hapishane müdürüne karşın, ceza evindeki askerlerin toplu şekilde hareket etmesini sağlar ve kısa sürede yeniden saygı kazanır. Şimdiki hedefleri hapishaneyi ele geçirip yönetimin değişmesini sağlamaktır.

8- American History X – 1998 [IMDB PUANI:8.6]

Derek Vinyard, babası zenciler tarafından öldürülen bir Neo-Nazi’dir. Bir gün arabasını soymaya çalışan üç zenciyi acımasızca öldürür ve tutuklanarak hapise gönderilir. Derek, hapiste kaldığı sürede ırkçı düşüncelerini sorgulamaya başlar. İyilikle kötülüğün her ırkın içinde varolduğunu fark eder.

Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

Kardeşi Danny de ırkçı fikirler taşımaktadır. Yaşadıklarından ders alan Derek, hapisten çıkınca Danny’ye doğru yolu göstermeye çalışacaktır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  Netflix'te Yer Alan En Erotik Filmler

7- A Prophet – 2009 [IMDB PUANI: 7.9]

Son zamanlarda çekilen en iyi Fransız filmleri arasında gösterilmekedir. A Prophet, gerçek bir hikayeden esinlenilerek sinemaya aktarılmış. Filmin süresi toplamda 150 dakika kadar olsa da, izlerken pek sıkmıyor. Bir anda kendinizi filmin içerisinde buluyorsunuz. Cannes Film Festivali’nde büyük ödüle layık görülen, son dönemlerin en iyi filmleri arasında gösterilmesinin bir kanıtı olsa gerek.

Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

19 yaşında Arap kökenli toy bir gencin, hapishaneye düşmesini anlatıyor. Daha okuma yazma dahi bilmiyorken, hapishanedeki çetelerin arasından zekasını kullanarak inanılmaz yükselişi konu alınıyor.

6- Papillon – 1973 [IMDB PUANI:8.0]

Sadece hapishane filmleri sevenler için değil, tüm sinemaseverlerin izlemesi gerek bir başyapıt. Papillion’da, Dustin Hoffman ve Steve McQueen film başrollerinde oynuyor. Filmin yazarının gerçek hayat hikayesinden alınma bir yapım olması insanı daha da bir etkiliyor açıkcası.

Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

Lakabı kelebek olan Charriere, haksız yargılandığı bir mahkeme tarafından kaçmanın imkansız olduğu bir ada hapishanesine gönderilir. Yolda tanıştığı Louis’ le, kaçma planlarını daha mücadeledeci olarak sürdürecektir.

Ancak onlarca kez denemelerine karşın tam 20 yıldır bu hapishaneden kaçamamışladır. Ancak ikisi de hiç vazgeçmeyecek, sonuna kadar şanslarını zorlayacaklardır.

5- The Green Mile – 1999 [IMDB PUANI:8.5]

Gerçek bir olaydan filme uyarlanan Yeşil Yol filminde; idam mahkumlarını hücrelerinden alıp, infazlarının gerçekleşeceği bir millik bir mesafede onlara eşlik eden bir infaz görevlisinin, ik küçük kızı öldürmekten idama mahkum edilen bir adamla olan diyaloğu konu alınıyor.

Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

İdam mahkumu Coffey aslında iri cüssesine rağmen oldukça duygusal bir yapıya sahiptir. Bunu gören Edgecomb, ona gerçekten bu suçu işleyip işlemediğini sorar. Böylece hayatı boyu unutamayacağı bir insanı tanımış olur.

4- Celda 211 – 2009 [IMDB PUANI:7.7]

Juan gardiyan olmak üzeredir. İşe bir gün erken gelir. İki meslektaşı ona hapishaneyi gezdirirken, birdenbire tavandan düşen bir parçanın çarpmasıyla bayılır. Gardiyanlar onu ayıltmak için 211 numaralı boş hücreye götürür.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  En Duygusal Filmler
Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

Juan bilinci kapalı halde hücrede yatarken hapishanede bir ayaklanma patlak verir. Ayıldığında güç bir durumla karşı karşıyadır: Hayatta kalmak için mahkûm rolü oynamak zorundadır…

3- The Bridge on the River Kwai – 1957 [IMDB PUANI:8.2]

1943’te Burma’da bir Japon esir kampının komutanı olan Saito, kampa yeni gelen İngiliz Albay Nicholson’dan adamlarına Kwai nehri üzerine bir köprü kurmalarını emretmesini istemektedir. Saito’nun amacı bu köprüyü kullanarak Japon birliklerine cephane taşıma konusunda avantaj sağlamaktır.

Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

Saito’nun işkencesine dayanamayan Albay bir süre sonra köprünün emri altındaki mühendisler için de bir moral kaynağı olacağını düşünerek onun isteğini kabul eder. Nicholson düşmanının esiri konumunda da olsa, onun ve adamlarının yapabileceğinden daha iyi bir köprü yaparak onu psikolojik seviyede alt etmiş olacağını düşünür. İnşaat ilerledikçe Nicholson köprünün düşmanına avantaj sağlayacağını tamamen unutur ve onu mükemmelleştirmek için elinden geleni yapar…

2- Bound by Honor – 1993 [IMDB PUANI:8.0]

Meksika kökenli Amerikalı yazar/şair Jimmy Santiago Baca’nın kendi hayat hikayesinden yola çıkarak senaryosunu yazdığı Bound by Honor diğer adıyla Blood in Blood Out, Akademi ödüllü yönetmen Taylor Hackford’ın yönettiği bir suç dramı. Meksikalı iki kardeş olan Paco ve Cruz ile kuzenleri Miklo’nun 70’lerde Los Angeles’ta katıldıkları sokak çetesinin hayatlarında yarattığı büyük değişimleri masaya yatıran film, üç karakteri 80’lerin ortalarına kadar izlemeye devam ediyor.

Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

Çetenin şiddet uygulamayı zorunlu kılan birtakım işlerine bulaştıktan ve bu vesileyle hapishaneyle tanıştıktan sonra, tepeden tırnağa değişen karakterlerin her biri farklı yollara sapıyor. Böylece birbirlerine olan bağlılıkları da geçmişte bir anı olarak kalıyor sadece. Bound by Honor, Tokyo Film Festivali’nde Hackford’a En İyi Yönetmen ödülü kazandırmıştı.

1- The Shawshank Redemption – 1994 [IMDB PUANI:9.3]

IMDB’de 1.sırada bulunan Esaretin Bedeli, bunu sonuna kadar hakeden bir film. Şimdiye kadar izlememiş olanlar varsa eğer, en kısa süre içerinde izlemelerini farketmez.net olarak mutlaka öneriyoruz. İzledikten sonra anlayacaksınız ki; Esaretin Bedeli sadece bir hapishane filmi değil, ondan çok fazlası var bu filmde.

Tüm Zamanların En İyi 14 Hapishane Filmi

Başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve sevgilisini öldürmek suçundan Shawshank hapishanesine ömür boyu hapis cezasını çekmesi için gönderilir. Dahas sonra hapiste sessiz bir kişilik olarak dikkat çeken Dufrense, yıllardır hapiste olan Red ile güzel bir dostluk kurar. Ve uzun yıllar haksız yere girdiği hapishanede istemediği işler yapmak zorunda kalır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir