Peaky Blinders Dizisine Genel Bakış

Dizi Sözleri, Dizi Replikleri, Film Sözleri, Film Replikleri

Peaky Blinders, 2013 yılında yayınlanmaya başlanan, dram, polisiye, tarih türünü barındıran, İngiltere imzalı popüler diziler arasında. Toplam 5 sezona sahip olan dizinin, 6. sezonu için çalışmaların devam ettiği yönetmen tarafından dile getirildi. Peaky Blinders, yayınlandığı günden itibaren usta oyuncuları, aksiyon dolu konusu ve tarihi sahneleri ile tatmin yaratırken, geniş bir hayran kitlesi oluşturmayı da başardı. Dizinin yönetmen koltuğunda, Hummingbird, Örümcek Ağındaki Kız, Christmas Carol gibi beyaz perdede başarı sağlamış Steven Knight yer almaktadır.

Peaky Blinders

Peaky Blinders Dizisinin Konusu

Peaky Blinders, gerçek hayatta İngiltere’de hakimlik kuran bir çetenin hikayesini anlatmaktadır. 1. Dünya Savaşı’ndan yeni çıkmış bir İngiltere; devlete karşı baş kaldıran bahis çeteleri ve komünistlerle ardı arkası kesilmez bir mücadele içindedir. Dönemin İngiltere’sinde uyguladıkları zulüm ve zalimlikler ile halka hakimlik kurmayı başaran çete, acımasız lider Arthur Shelby tarafından yönetilmektedir. Peaky Blinders çetesi, şapkalarında taşıdıkları jiletler ile insanları kör etmeleriyle meşhurdurlar. Bu nedenle halk arasında büyük bir korku oluşturmayı başarmışlardır. Soygunculuk ve at yarışları ile kazanç sağlayan Peaky Blinders çetesi, bir soygun sırasında büyük bir hata yapar. Bu hatanın devamında şehre yeni atanan gözü kara müfettiş Campbell ile çetenin arasında büyük bir savaş başlamıştır. Peaky Blinders’ın aldığı rüşvetler azalmakta ve işler zor duruma girmektedir. Kazanç sağlamakta artık zorlanan çetenin acımasız lideri Arthur ise bu durumlara karşı git gide kontrol edilemeyecek bir vahşiliğe bürünmektedir.

Dizinin Karakterleri

Dizi, tarihi senaryosu dışında profesyonel oyuncu kadrosu ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış, bir başyapıt olarak adlandırılmayı hak etmiştir. Gerçek bir çetenin hayatını, işleyişini, karakterlerini günümüzde bizlerle buluşturan bu yabancı dizi, izleyicinin merak duygusunu da tetikleyerek dikkatleri üzeri toplamayı başarmıştır.

peaky blinders 6 season

Çetenin acımasız lideri Arthur Shelby, aynı zamanda kardeşlerin de en büyüğüdür. Acımasızlık dışında herhangi bir özelliği olmayan Arthur karakteri, Paul Anderson tarafından hayat bulmaktadır. Çetenin ikinci lideri ve beyni olarak görülen Thomas Shelby’dir. Hareketleri, yakışıklılığı ve çektiği acılar ile dikkatleri üzerinde toplamayı başaran Thomas rolüne ise başarılı oyuncu Cillian Murphy hayat vermektedir. Barda işe başlayan güzel kadın Grace Burgess, çetenin ikinci lideri Thomas’a aşık olmuştur ancak Thomas, Grace’in babasını öldürmüştür. Başta intikam planı ile Thomas’a yaklaşan Grace daha sonra ona aşık olan Grace karakterine dönüşür ve Annabella Wallis tarafından hayat bulmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  Fringe Replikleri

Peaky Blinders replikleri sitemizde bulunmakta. Göz atmayı unutma!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir