Ortadoğu Savaş Filmleri

Dizi Sözleri, Dizi Replikleri, Film Sözleri, Film Replikleri

Sinema sayesinde bilgi sahibi olmadığımız birçok konuda bilgilenip farklı kültür ve tarihlere tanıklık edebiliyoruz. Peki, en iyi yapımlara imza atan Amerika’nın tüm kahramanlıklarına şahit olurken daha yakınımızdaki Ortadoğu hakkında ne biliyoruz?

Yalnızca başka ülkelerle değil kendi içindeki sorunları ile birlikte de savaş tarihi oldukça kabarık olan Ortadoğu’nun problemlerini gözler önüne seren en iyi filmleri gelin beraber inceleyelim;

Boys of Abu Gharib

boys of abu ghraib quotes

Anlatımı ile birlikte birçok eleştiriye maruz kalan bu filmde Irak savaşı esnasında Ebu Garip isimli hapishanedeki olaylar anlatılmakta. Savaş sebebiyle acımasızlaşan Amerikan askerini ve uyguladıkları şiddetleri gözler önüne seren bu yapımı izledikten sonra anlatılanların objektif olup olmadığına kendiniz karar vermelisiniz.

Body Of Lies

body of lies quotes

Filmde ana konu olarak Ortadoğu’da yer alan yerel istihbaratlar temel alınmıştır. Bir CIA ajanının Ürdün bölgesindeki mücadelesinin anlatıldığı filmde usta oyuncu Russel Crowe’u bu kez kötü karakter olarak izleyeceksiniz. Amerika’nın Ortadoğu üzerindeki etkisini sanatsal bir şekilde ortaya koyan bu yapımı soluksuz izleyeceğinizden eminiz.

Spy Game

spy game quotes

1980’li yıllarda Beyrut sokaklarında yaşanan şiddeti konu edinen Spy Game, aslında Amerika ve Çin ilişkilerini inceler nitelikte bir yapımdır. Brad Pitt ve Robert Redford’un başarılı oyunculukları ile birlikte size amansız bir heyecan yaşatan bu filmde yalnızca bir rehine kurtarma operasyonuna değil, başarıyla kurgulanmış akıl almaz olaylar zincirine de tanık olacaksınız.

Eshtebak

eshtebak quotes

İsmini hak ettiği kadar duyuramasa da Eshtebak aslında Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olacak kadar başarılı bir yapımdır. 2013 senesinde Mısır’da gerçekleşen askeri darbede bir kamyonette mahsur kalan birkaç kişinin arasındaki görüş ayrılığını, atışmalarını ve gerilimi konu edinen filmde aslında kamyonet, Ortadoğu’yu temsil eden başarılı bir metafor olarak kullanılmıştır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  The Dark Knight Replikleri

Stoning of Soraya

stoning of soraya quotes

Savaş filmlerindeki aksiyon ve macerayı içinde bulundurmasa da Ortadoğu’nun sorunlarını en çıplak şekliyle gözler önüne seren film, sanat tarihinde adından en çok söz edilen yapımlar arasında yer almakta. Bir kadının üzerine atılan iftirayı ve recm ile cezalandırılmasını konu ediniyor. Filmi izledikten sonra kadınların toplumdaki yerini ve sosyal hayattaki problemleri bir kez daha gözden geçireceksiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir