Kitaplardan Uyarlama En İyi 10 Aşk Filmi

Dizi Sözleri, Dizi Replikleri, Film Sözleri, Film Replikleri

Kitap uyarlaması filmler, -özellikle de bunlar baş yapıtlarsa- genellikle izleyicileri mutlu etmez. Ancak bazı nadide uyarlamalar hem okuru hem izleyici sonuna kadar tatmin eder. Hatta bazıları yazarın orijinal kitabına sadık kalır; bazıları kaynak malzemeyi daha önce hayal edilmemiş alanlara götürür. Ancak hepsi tamamen mükemmel.

Kitap uyarlaması filmler listesinde aslında en önemli sırada J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisi yazılmalı fakat burada kitaplardan uyarlanan en iyi aşk filmlerini listeledik.

Sizin kitaplardan uyarlanmış favori aşk filminizi bu listeye koymayı unuttuysak, yorumlarda bize mutlaka belirtin.

Not: IMDb Puanına göre sıralanmıştır. Kitap sözleri olarak bir kategorimiz yer alıyor dilerseniz o kategorideki kitap sözlerine de bakabilirsiniz.

İşte Kitap Uyarlaması Filmler

10. Sevgili John – Dear John (IMDb: 6.3)

Kitaplardan Uyarlama En İyi 10 Aşk Filmi

Nicholas Sparks’ın aynı isimli kitabından uyarlanan filmde John adındaki genç orduya yazılır. Orduya gitmeden önce Savannah adında bir üniversite öğrencisi kıza aşık olur. Ve çok geçmeden de kızın kalbini kazanır ancak John’u orduya çağırılır. Bu durumsa çiftin yalnız mektuplar aracılığıyla iletişim kurmasına neden olacaktır.

9. Kolera Günlerinde Aşk – Love in the Time of Cholera (IMDb: 6.4)

Kitaplardan Uyarlama En İyi 10 Aşk Filmi

Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Gabriel García Márquez’in romanından uyarlanan filmde Florentino Ariza’nın aşkını, kavuşamamasını ve 53 yıl sabırla sevdiğini bekleyişini izleyebiliriz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  Netflix'teki En Erotik 10 Film

8. Aşkın Gücü – What Dreams May Come (IMDb: 7.0)

Kitaplardan Uyarlama En İyi 10 Aşk Filmi

Chris ve Annie birbirine delice aşık bir çifttir. Bir trafik kazası sonucu çocuklarını kaybedince Annie eski mutluluklarını bir daha asla bulamayacaklarını düşünür. Chris ise karısını bu buhrandan kurtarmaya çalışacaktır. Film Richard Matheson romanından uyarlama.

7. Not: Seni Seviyorum – P.S. I Love You (IMDb: 7.0)

Kitaplardan Uyarlama En İyi 10 Aşk Filmi

Cecelia Ahern romanından uyarlanan acıtan bir aşk hikayesi. Bir adamın bu dünyadan gittikten sonra karısını mektuplar ile hayata tutunmayı öğretmesini anlatır film.

6. Zaman Yolcusunun Karısı – The Time Traveler’s Wife (IMDb: 7.1)

Kitaplardan Uyarlama En İyi 10 Aşk Filmi

Henry bir zaman yolcusudur ve Clare’e aşık olup, onunla evlenir. Kocasının ansızın ortadan kaybolmaları ile Clare aşk konusunda yalnızlık ile sınanacaktır. Film Audrey Niffenegger romanından uyarlama.

5. Okuyucu – The Reader (IMDb: 7.6)

the-reader-film

Kate Winslet’e Oscar, Altın Küre, Bafta kazandıran, Bernhard Schlink romanından uyarlanan film gizli bir ilişkinin iki kahramanının 8 yıl sonra karşılaşmasını anlatır.

4. Not Defteri – The Notebook (IMDb: 8.0)

Kitaplardan Uyarlama En İyi 10 Aşk Filmi

Ve yine bir Nicholas Sparks kitabı.Ailesiyle birlikte tatile gelen Allie, burada yaşayan Noah isimli bir gençle yakınlaşmaya başlar. Aralarındaki sınıfsal ve ekonomik farklılıklara rağmen birbirlerine duydukları hissi engelleyemezler ve doyasıya aşkı yaşarlar ancak işler bu kadar güzel gitmeyecektir.

3. Rüzgar Gibi Geçti – Gone with the Wind (IMDb: 8.2)

Kitaplardan Uyarlama En İyi 10 Aşk Filmi

Margaret Mitchell tarafından yazılmış kitabı da efsane. Uyarlandığı 8 Oscar’lık filmi de. Film sivil savaşın gölgesinde yaşanan çok kahramanlı bir aşk hikayesini konu alıyor.

2. Selvi Boylum, Al Yazmalım (IMDb: 8.7)

selvi-boylum-al-yazmalim-film-sozleri

Listedeki Türk filmi, gururumuz. Cengiz Aytmatov’un Kırmızı Eşarp romanından uyarlanan, Atıf Yılmaz’a Altın Portakal kazandıran film İlyas ve Asya’nın unutulmaz aşkını anlatıyor. Sadece aşk değil, Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın oyunculukları, o kimyaları; Cahit Berkay’ın bestelediği o film müziği de unutulmaz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  The Godfather Türkçe Replikleri

Selvi boylum al yazmalım replikleri

1. Forrest Gump (IMDb: 8.8)

Kitaplardan Uyarlama En İyi 10 Aşk Filmi

Ve zirvenin sahibi. 6 Oscar’lı gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olan Forrest Gump, Winston Groom romanından uyarlama. Zeka seviyesi düşük Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde-ve tabii hayatının aşkı Jenny ile tanışması da var- bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir