Bilim Kurgu ve Polisiyenin Tadına Varın: Altered Carbon

Dizi Sözleri, Dizi Replikleri, Film Sözleri, Film Replikleri

Altered Carbon’a göz atacak olursak; polisiye, bilim kurgu, gerilim türlerini bir arada barındıran Amerikan yapımı bir dizi olarak 2018 yılında yayın hayatına girdiğini söyleyebiliriz. 2020’nin şubat ayında ise 2. sezon ile ekranlara yeniden merhaba diyen dizi, aynı adı taşıyan bir çizgi romandan yola çıkmış, beyaz perdeye taşınmıştır. Altered Carbon, yayınlanmaya başladığı an itibari ile alışılagelmedik konusu ve sıkı çizgi roman takipçileri tarafından büyük bir ilgi ve heyecanla karşılanmış, oldukça olumlu tepkiler almıştır.

Dizinin yönetmen koltuğunda Alita: Savaş Meleği, Bionic Woman gibi başarı elde etmiş yapıtları beyaz perdeye aktarmayı başaran Laeta Kalogridis oturmaktadır. Bu başarı dolu kadro sayesinde en iyi yabancı diziler arasında gösterilecek bir yapım ortaya çıkmış ve bizlerle buluşturulmuştur.

altered carbon replikleri

Altered Carbon Dizisinin Konusu

Altered Carbon, bilim kurgu dünyasının kapılarını farklı bir senaryo ile aralayan teknoloji ve suçun birbiriyle harmanlandığı bir dizidir. İsyancı Takeshi Kovacs’ın bedeni ve ruhu yıllarca buzların içine hapsedilir. 250 yıl sonra tekrar diriltilen Takeshi, kendini alışık olmadığı bir dünyanın ortasında bulur. Bilinç üstü dünyaya ayak basan Takeshi, zihnin bedenden bedene dolaştığı bu olağanüstü dünyaya alışmakta güçlük çeker. Buradan kaçmak için  bir yol arayan Takeshi, hedefine çok az kala, diriltilmesinin altında yatan gerçek nedeni öğrenir. Laurens Bancroft, yıllar boyunca zihnini yedeklemesi sayesinde hayatta kalmış, zengin bir iş adamıdır.

altered carbon

Yıldızlararası elit savaşçılar arasında hayatta kalmayı başarmış tek kişi olan Takeshi, bu zengin adamın isteği sayesinde uyandırılmıştır. Laurens, ölmüş ancak zihnini yedeklemesi sayesinde yeniden hayata dönmüştür. Ölümün artık mümkün olmadığı bu yeni dünyada zihninin başka bir bedene aktarılması ile Laurens, Takeshi’den kendi ölümünün arkasındaki sırrı çözmesini ister. Takeshi, artık yeni bir göreve adım atmak üzeredir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  Gossip Girl Replikleri

Dizinin Karakterleri

Altered Carbon, profesyonel oyuncu ekibi ile dikkatleri toplamayı başarmış diziler arasında yer alır. Ölümün mümkün olmadığı bir çağda cinayet, aşk ve ihanetler arasında geçen karmaşık konusu ile izleyiciyi sürüklerken canlı konusu ile merak uyandırır. Takeshi, yeni dünya düzenine isyan etmek için gerçekleştirilmiş bir başkaldırı sırasında yenik düşerek etkisiz kalmış yıldızlararası elit savaşçılardan biridir. Bedeni ve ruhu, 250 yıl boyunca bir buzun içerisinde muhafaza edilmiştir. Günün birinde zengin bir adamın isteği doğrultusunda uyandırılan Takeshi, bu dünyadan kurtulmayı arzu ederken kendini yeni bir görevin ortasında bulur. Savaşçı, cesur ve bir o kadar korkusuz Takeshi rolüne başarılı oyuncu Joel Kinnaman hayat vermektedir.

Anthony Mackie Altered Carbon

Laurens Bancroft, zengin bir adam olmasıyla birlikte üstün askeri yeteneklere sahip bir askerdir. Sırrı çözülemeyen bir şekilde ölen ve zihni başka bir bedene aktarılan Laurens,  Takeshi’yi uyandırarak kendi ölümünü çözmesini ister. Laurens Banscroft rolünde ise usta oyuncu James Purefoy yer almaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir