Yabancı Kitap Sözleri

Dizi Sözleri, Dizi Replikleri, Film Sözleri, Film Replikleri

Yabancı, Albert Camus tarafından 1942 senesinde yayımlanmış, 111 sayfadan oluşan edebiyat dünyasının en mühim yapıtıdır.

albert camus sözleri

Yabancı Kitap Alıntıları, Yabancı Kitap Sözleri

 1. “Umut, koşup giderken bir sokağın köşesinde, daha kurşun havadayken vurulup ölmekti.”
 2. “Beni kuru bir ağaç kavuğunda yaşamaya zorlasalardı da gökyüzüne bakmaktan başka işim olmasaydı, yavaş yavaş buna da alışır giderdim, diyordum.”
 3. “Az bir zaman sonra Marie bana mektup yazdı. İşte, o andan sonra hiçbir zaman sözünü etmek istemediğim şeyler başladı. Herhalde hiçbir şeyi gereğinden fazla büyütmemeli insan.”
 4. “Sonra her şey o kadar çabuk, kesin ve doğal biçimde olup bitti ki, şimdi hiçbir şey hatırlamıyorum.”
 5. “Tabii, umut, bir yolun dönemecinde, var hızla koşarken, birden yetişen bir kurşunla yere serilivermekti.”
 6. “Fakat herkes bilir ki hayat, yaşamak zahmetine değmeyen bir şeydir.”
 7. “O zaman anladım ki dışarıda bir gün yaşamış olan bir insan, cezaevinde hiç sıkıntı çekmeden bin yıl yaşayabilirdi. canı sıkılmayacak kadar anıları olacaktı.”
 8. “Her şeyin tamam olması ve kendimi daha az yalnız hissedebilmem için, idam günümde çok seyirci bulunmasından ve bunların beni hınç dolu haykırışlarla karşılamalarından başka isteyecek bir şeyim kalmamıştı.”
 9. “Bugün annem öldü veya dün tam hatırlamıyorum.”
 10. “Tuhaf biri olduğumu, beni kuşkusuz bu yüzden sevdiğini ama belki günün birinde yine aynı sebepten nefret edebileceğini mırıldandı.”
 11. “Bütün normal insanlar aşağı yukarı, sevdikleri kimselerin ölümünü az çok istemişlerdir.”
 12. “O zamanlar sık sık şöyle düşündüm; beni kuru bir ağacın gövdesine hapsetseler de başımın üstündeki gök parçasına bakmaktan başka yapacak işim olmasa da yavaş yavaş ona da alışacaktım.”
 13. “Hayatımda bir değişiklik yapmanın ilgimi çekip çekmeyeceğini sordu. Ben de, insanın hiç bir zaman hayatını değiştirmediğini, her hayatın birbirine benzediğini, buradaki hayatımdan şikayetçi olmadığımı söyledim.”
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  Küçük Prens Sözleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir