Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Dizi Sözleri, Dizi Replikleri, Film Sözleri, Film Replikleri

Belki de birçoğumuzun izlediği ve izlerken gerçeklik algısını sorguladığımız 18 sıra dışı filmi bir araya topladık.
İzlememiş olanların vakit kaybetmeden izlemelerini tavsiye ediyoruz.
Efsane filmler IMDB puanları baz alınarak sıralanmıştır.

18. Varoluş (eXistenZ) (1999) | IMDb: 6.8

Zamanın popüler oyunlarını çıkartıp piyasaya dağıtan Antenna Research şirketi, oldukça fazla yankı uyandıracağına inandığı yeni oyununu, oyunun yaratıcısı ve birkaç üyesi ile birlikte denemek için bir araya gelirler. Bu grup içinde en heyecanlı olan oyunun esas yaratıcısı, akıllı ve güzel Allegra Geller’dır.

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Bir yandan oyundaki yenilikleri keşfederken bir yandan da en çılgın fantezileri ve gerçek arasındaki çizgiyi sonsuza dek yok edecek maceraya hazırdırlar. Existenz’i gerçeğe bu kadar yakın kılan şey, bağlantılarının oyuncuların sinir sistemine direk olarak bağlanmasıdır.

17. Düşman (Enemy) (2013) | IMDb: 6.8

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Oyuncumuz Adam Bell, güzel sevgilisi Mary ile birlikte olama isteği duymayan oldukça asık suratlı, dağınık bir tarih profesörüdür. Çalışma  arkadaşının tavsiyesi ile bir film izleyen Adam, kendisini Anthony Clair adlı aktörde bulur. Ardından adamı takip etmeye karar verir.

16. Rastlantının Böylesi (Sliding Doors) (1998) | IMDb: 6.8

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Zamanlama, kader ve aşk üçgeni üzerine kurulu olan ‘Silding Doors’, rastlantılar, zor verilen kararlar ve tekdüze yaşamların süregeldiği modern dünyada, sadece bir kaç saniyelik gecikmenin insan hayatını nasıl değiştirebileceğini sergileyen bir film.

15. Vanilla Sky (2001) | IMDb 6.9

David’in yaşamı her ne kadar muazzam görünürse görünsün, David’in görünmeyen ve onu bir hayli rahatsız eden sorunları vardır. David doğum gününde verdiği partide arkadaşı Brian ile beraber gelen Sofia adlı bir kıza ilk görüşte vurulur ve aşık olur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  Efsane Dizi Replikleri
Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Ancak David’in Sofia ile tanıştıktan kısa bir süre sonra yaptığı bir hata hem Sofia’yı kaybetmesine neden olur hem de her şey karmaşık bir hal alır. David bir yandan Sofia’ya tekrar ulaşmaya çalışırken bir yandan da zihinini kemiren bu karışıklığa bir çözüm bulmalıdır.

14. Şeytan Üçgeni (Triangle) (2009) | IMDb 6.9

Jess arabasıyla giderken bir martıya çarparak büyük bir trafik kazası geçirir ama bu önemsiz gibi görünen kazanın hayatının gidişatını değiştirdiğinin farkında değildir. Arkadaşlarıyla bir yat gezisine çıkar; içten içe yolunda gitmeyen bir şey olduğunu düşünmektedir, ama ne olduğunu bilemez. 

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Yatları fırtınaya yakalanınca Jess’in içindeki huzursuzluk da artar. Neyse ki, o ve arkadaşları civardan geçen bir gemiye binmeyi başarırlar. Ancak, Jess bu terk edilmiş gemide daha önce de bulunduğuna inanmaktadır. Sırayla tüm arkadaşları öldürülmeye başlar. Ve bu vahşetin sorumlusu asla tahmin edemeyeceği bir kişidir…

13. 13. Kat (The Thirteen Floor) (1999) | IMDb 7.0

Bir gökdelenin 13. katındaki ofislerinde buluşan yüksek teknoloji dahilesi Douglas Hall ve güzel iş arkadaşı Whitney henüz çok gizli olan, en son yazılımlarını denemektedirler. Olağanüstü bir sanal ortam simülatöründe Douglas, 1930’ların Los Angeles’ine gidip harikulade bir macera yaşamaktadır.

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Genç adam biraz tehlikeli ve işlerin yolunda gitmediği bir seansı terkedip gerçek hayata döndüğünde tatsız bir sürpriz onu beklemektedir. Şirketin kurucusu ve hepsine ilham veren Hannon Fuller öldürülmüştür. Üstelik hafızasında delikler oluşan Douglas da bir numaralı şüphelidir.

12. Çıldırış (The Jacket) (2005) | IMDb 7.1

Jack, arabası bozulmuş sarhoş bir kadına yardım eder. Kadının 8 yaşında bir kızı vardır. Kanada sınırını geçmek üzere yol alan bir adam tarafından arabaya alınırlar ve biraz ileride polis kontrolü ile karşılaşırlar. Jack’in gelgitlerle dolu hafızasındaki son görüntüler bunlardır.

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Kendine geldiğinde bir akıl hastanesine hapsedildiğini fark eden genç adam, bir polis memurunu öldürmekle suçlanmaktadır. Olayla ilgili hiçbir şey hatırlamayan Jack, kendisine deneysel ilaçlar verip işi daha da çıkılmaz hale getiren Dr. Becker’ın hastasıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  Efsane Film Replikleri

11. Ölümsüz (Unbreakable) (2000) | IMDb 7.2

Korkunç bir tren kazasından yara dahi almadan kurtulan adam, bir anda insanların ilgi odağı olmuştur. Bu doğaüstü durumun açıklanması, David Dunn adlı kazazedenin (Bruce Willis) kendisi hakkındaki bazı gerçekleri keşfetmesine giden yolu açar.

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Bunlar olurken David’le tanışmak isteyen bir çizgi roman uzmanının alışılmadık durumla ilgili teorisi, iki adamı birbirine bağlayan garip bir denkleme dayanmaktadır.

10. Kimlik (Identity) (2003) | IMDb 7.3

Şiddetli bir fırtına, birbirine yabancı ve sırlarla dolu on insanı, asabi bir gece müdürünün idaresindeki ıssız bir motelde bir araya getirir. İçlerinde bir limuzin şoförü, bir tele kız, bir katili nakleden bir polis, 80’li yılların bir televizyon yıldızı, yeni evli bir çift ve kriz içinde olan bir aile bulunmaktadır.

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Sığınacak bir yer bulmanın getirdiği rahatlama, yolcuların teker teker ölmeye başlamasıyla yerini korkuya bırakır. Çok geçmeden, yaşamak istiyorlarsa, kendilerini bir araya getiren sırrı çözmekten başka çareleri olmadığını anlayacaklardır.

9. Yaşam Şifresi (Source Code) (2011) | IMDb 7.5

Kaptan Colter Stevens hız treninde uyanır ve buraya nasıl geldiğine dair hiçbir fikri yoktur. Karşısında Christina adlı kendinin tanımadığı ama belli ki kadının kendini tanıdığı birisi oturmaktadır.

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yansımasını görmesiyle şok olur. Cüzdanında da bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress’ın kimliği vardır. Aniden trenin içinde büyük bir patlama meydana gelir

8. Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect) (2004) | IMDb 7.7

Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan Evan (Ashton Kutcher) zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. 

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Ne var ki her değişiklik hem kendi hayatını hem de çevresindeki insanların hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Üstelik de çoğu zaman beklenenin tam aksine!

7. Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day) (1993) | IMDb 8.0

Phil Connors, ekranlardaki samimi kişiliği ve eğlenceli yüzüyle kendine has bir şöhrete sahip olan, ancak kameralardan kurtulduğu an kendini beğenmiş ve kibirli kişiliğine geri dönen bir hava durumu spikeridir.

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Bu huysuz adam, hiç sevmediği kırsal yaşamın hüküm sürdüğü Pensilvanya’nın kırsal kasabalarından birine, Groundhog Day etkinlikleri için gönderilir. Ancak ansızın çıkan bir kar fırtınası tüm ulaşım yollarını kapatır. Phil, talihsiz kaderiyle baş başa kalır. Ertesi sabah uyandığında ise daha büyük bir sürpriz kapıdadır: Phil, zaman döngüsüne yakalanmıştır; nefret ettiği o günü tekrar tekrar yaşamak zorundadır!

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz:  Olağan Şüpheliler Replikleri

6. Truman Şov (The Truman Show) (1998) | IMDb 8.0

Ana karakterimiz Truman da bu şanslı insanlardan biridir. Güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, öldüğünü zannettiği babasını bir gün caddede gördüğü ana kadar hayatı olduğu gibi yaşar.

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Babasını gördüğüne emindir ancak adam bir anda ortalıktan kaybolmuştur. İlerleyen günlerde çeşitli gizemli anlar yaşayan Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek. Fakat sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışacaktır.

5. Zindan Adası (Shutter Island) (2010) | IMDb 8.1

Yıl 1954, Soğuk Savaş zirve noktasında, adli polis Teddy Daniels ve yeni ortağı Chuck Aule çok sayıda cinayet işlemiş zeki bir kadın katilin kaçmanın imkansız olduğu Aschecliffe Hastahanesi’ndeki son derece güvenlikli bir odadan esrarengiz bir biçimde kayboluşunu araştırmak üzere Zindan Adası’na çağrılırlar.

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Bu uzak, fırtınaların dövdüğü adada araştırma yapan psikiyatrlar ve tehlikeli psikopat hastalar bulunmaktadır. Hatta bu ürkütücü ortamda hiçbir şey göründüğü gibi değildir…

4. Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spottless Mind) (2004) | IMDb 8.3

Clementine(Kate Winslet) sevgilisi Joel Barish’i(Jim Carrey), bir şekilde hafızasından sildirmiştir. Bundan dolayı kalbi kırılmış olan Joel da aynı şeyi yapmaya karar verir.

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Clementine’nin yavaş yavaş anılarından kaybolduğunu gören Joel, halen onu çok sevdiğini fark eder. Belki de yaptığı hatayı düzeltmek için artık çok geçtir.

3. Yıldızlararası (Interstellar) (2014) | IMDb 8.6

Teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Hatta onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir.

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar. Ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir…

2. Matrix (1999) | IMDb 8.7

Saygın bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson, gecelerini “Neo” adı altında program kırarak ve Matrix’i araştırarak geçirir. Esrarengiz şekilde Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın aslında beyninde gerçekleşen bir simülasyon olduğu gerçeğini öğrendikten sonra oradan kurtarılır.

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Morpheus’un önderliğindeki ekibe katılır. Neo gerçek dünyada ilk nefesini aldıktan sonra simülasyona tekrar girerek Matrix’in ne olduğunu kavrayamaya çalışacak. Kurtarılma nedenini öğrenerek gelişen olaylar çerçevesinde yeni kimliğini tanımaya çalışacaktır.

1. Başlangıç (Inception) (2010) | IMDb 8.8

Dominick “Dom” Cobb (Leonardo DiCaprio) yetenekli bir hırsızdır. Rüya görme anında insanların bilinçaltına sızarak önemli bilgileri çalmaktadır. Son kurbanı Japon işadamı Saito (Ken Watanabe) ‘dur. Saito’nun bilinçaltının derinliklerinde gezindiği sırada ölen eşi Mal’i görür ve çalma işi başarısız olur. 

Gerçeklik Algısını Değiştiren 18 Efsane Film

Ardından bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmıştır. Bundan kurtulması için mükemmel bir fırsat yakalar. Kaybettiği her şeyi geri alabileceği son bir iş. Tabii mükemmel “Başlangıç”ı tamamlayabilirse. Bu sefer zihinden bir şey çalınmayacak onun yerine bir fikir yerleştirilecektir.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir